Klik for at vende tilbage til forsiden  Klik for at sende os en e-mail   

 Hvem er vi
 Hvad kan vi
 Hvad gør vi
 Turkalender
 Kulmulen
 Fangster
 Konkurrence
 Rekorder
 Top 5 lister
 Farum Sø
 Furesø
 Bestyrelsen
 Artikler
 Links
 Infomail
 Indmeldelse

Farum Lystfiskerforenings klubhus - Fiskerhytten - Farumgårds Allé 32, 3520  Farum, tlf. 44 95 47 16


Gedde-premiere-vindere

Tilbage til Farum Sø-hovedsiden
Tilbage til forsiden

Farum Lystfiskerforenings mest traditionsrige arrangement er den årlige Gedde-premiere - også benævnt Gedde-kokurrencen - på Farum Sø. Den afholdes hvert år den første lørdag i maj måned.

Herunder kan du se en oversigt over senior- og juniorvindere gennem årene.



Senior-pokalen


Gedde-håndtaget!


Junior-pokalen


              Senior-vindere                                                   Junior-vindere


Årstal Navn Vinderfisk   Årstal Navn Vinderfisk
1980 Torkil Sørensen     1980 Steen A. Jensen  
1981 Rune Jarner 1,250 kg   1981 Hanne Sørensen 0,600 kg
1982 Torkil Sørensen     1982 Ingen fisk indvejet  
1983 Flemming Jacobsen     1983 Jesper Jensen-Fangel  
1984 Ingen fisk indvejet     1984 Rasmus Nielsen  
1985 Ole Gammelmark 1,425 kg   1985 John Thuneby 4,800 kg
1986 Torben Nejlund 4,500 kg   1986 Peter Kirkby 2,600 kg
1987 Torben Steen Nielsen 1,750 kg   1987 Kim Nielsen 2,750 kg
1988 Torben Nejlund 0,900 kg   1988 Bjarne Nielsen 1,300 kg
1989 Claus Moestrup 3,000 kg   1989 Steven Payne 1,000 kg
1990 Thomas Petersen 1,350 kg   1990 Ingen fisk indvejet  
1991 John Nielsen 2,700 kg   1991 Morten Hebsgaard 0,750 kg
1992 Bjarne Nielsen 3,775 kg   1992 Kasper Christiansen 6,000 kg
1993 Ulrik Petersen 4,475 kg   1993 Steven Payne 3,875 kg
1994 Jens Ole "Bobby" Bock 2,245 kg   1994 Ingen fisk indvejet  
1995 John Nielsen 2,000 kg   1995 Christoffer Sørensen 3,125 kg
1996 Anders Kjærsgaard 2,025 kg   1996 Rasmus Seemann Larsen 5,500 kg
1997 Ulrik Petersen 4,375 kg   1997 Christoffer Steenbeck 1,625 kg
1998 Theis Kragh 4,850 kg   1998 Mathias Nørgaard 3,000 kg
1999 Ulrik Petersen 5,500 kg   1999 Mathias Nørgaard 4,050 kg
2000 Adam Skov Nielsen 5,800 kg   2000 Mark Buch Jørgensen 4,375 kg
2001 Ole Gammelmark 5,700 kg   2001 Jan Holm Nielsen 3,100 kg
2002 Jesper Rodkjær Pedersen 5,900 kg   2002 Ingen fisk indvejet  
2003 Bjarne Jensen 6,950 kg   2003 Ulrik Quitzau 4,900 kg
2004 Martin Ejler Olsen 8,400 kg   2004 Ingen fisk indvejet  
2005 Lars "Frø" Nielsen 6,600 kg   2005 Daniel Faisst 2,000 kg
2006 Andreas Holm Nielsen 5,100 kg   2006 Marie Gammelmark 5,250 kg
2007 Andreas Holm Nielsen 8,800 kg   2007 Jonathan Nilsson 4,300 kg
2008 Carsten Schou 5,800 kg   2008 Marco Nielsen 6,100 kg
2009 Steffen Faisst 5,400 kg   2009 Simon Villesen 7,000 kg
2010 Thorsten Alexi 5,350 kg   2010 Tobias Villesen 4,100 kg
2011 Lucas Lund Msiska 6,350 kg   2011 Niclas Bressendorff  
2012 Lucas Lund Msiska 9,200 kg   2012 Tobias Bressendorff 4,850 kg
2013 Morten Manniche 5,725 kg   2013 Simon Hansen 4,750 kg
2014 Lucas Lund Msiska 7,500 kg   2014 Jesper Hansen
Tobias Bressendorff
4,300 kg
4,300 kg
2015       2015